30.09.2016, Vladimír Klaus, navštíveno 1803x

Knihy
Osobní rozvoj

ELON MUSK - Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti, Ashlee VanceDalší z knížek, která mi změnila pohled na svět technologií a především na tohoto vizionáře. Nikdy jsem se o něj ani jeho projekty nezajímal. O to větší bylo překvapení, když jsem se začal prokousávat celým jeho dosavadním životem, jeho pohledem na technologie, svět, budoucnost lidstva. A je to úchvatné.

Zdá se, že na co sáhnul, to se mu podařilo a vydělalo velké peníze. To je i není pravda. Hned jeden z prvních projektů - PayPal už dnes známe všichni, ale tehdy to byl jen nápad, jak obejít těžkopádné a pomalé banky a jejich nepružné bankovní převody. Vlastně mělo dokonce jít přímo o banku, ale nakonec se z toho stal "jenom" systém na posílání plateb. Jak specifická myšlenka a její realizace to byla, dokazuje asi jen fakt, že PayPal byl koupen v roce 2002 společností eBay za 1,5 miliardy dolarů. Muskovi připadlo 250 milionů před zdaněním. Takže žádné dědictví, podivně vydělané peníze apod. Zkrátka super nápad a excelentní exit.

Zkušenosti, inteligence, obrovský tah na branku a teď i finance mu daly spoustu energie do zakládání dalších firem, realizaci svých snů, ať už jde o lety do vesmíru (SpaceX), využití solární energie (SolarCity) nebo vytvoření opravdu použitelného elektromobilu (Tesla) s dostatečným dojezdem. V knize jsou popisovány spousty zážitků, krize při nedostatku peněz i euforie po zdolání řady obtížných úkolů. Nádherné je, že to nikdy nevzdal a že svoje projekty vždy hodně financoval i ze své soukromé kapsy.

Stranou nezůstává ani jeho bouřlivější soukromý život, často dost nevybíravé způsoby jednání se zaměstnanci či obchodními partnery, ale to už asi (bohužel) neodmyslitelně patří k těmto výjimečným lidem, šílencům. Jeho vize, cíle a směřování asi nejlépe vyjadřuje postoj k velkým projektům. Nechce dělat něco, na čem vydělá velké peníze, i když by to zvládnul (např. herní průmysl), on chce dělat něco, co pomůže lidstvu. I proto všechny projekty s obnovitelnými zdroji, lety do vesmíru a časem snad i na ten Mars. 

Po přečtení knížky je velmi zajímavé začít sledovat jeho současné aktivity, protože přeci jen, kniha byla napsána před téměř 2 lety a to je v tomto oboru a jeho ultrarychlým životem příliš mnoho času.