23.04.2018, Vladimír Klaus, navštíveno 2225x

Knihy

Nikdy by mě nenapadlo, že první životopisná kniha z hudební branže bude právě o Phil Collinsovi a ještě, že to bude hodně otevřená autobiografie. Rozsáhlá 400stránková kniha začíná již dětstvím, které samo o sobě stálo za to, následuje přechod do puberty, a také začátky hraní na bubny, které se staly jeho celoživotním osudem. Ale ve hře bylo překvapivě i divadlo, přičemž zkušenosti tam získané také později mnohokrát zúročí.

Phil je neuvěřitelně upřímný, až se někdy divíte, že vůbec mohl takové informace dát do knížky. Ale možná právě proto je to báječně čtivá záležitost, že vám ani nevadí, že řadu lidí, míst a okolností neznáte a občas netušíte, o kom nebo o čem je řeč.

Dozvíte se, jak blízko měl k Beatles (i fórek od Ringo Starra), jak vzniklo přátelství s Ericem Claptonem, za jakých okolností se stal zpěvákem Genesis, kdy se poznal s princem Charlesem i Dianou, co všechno pro ně dělal, proč ho opakovaně oslovili z Disney, ale i třeba jací pitomci byli Led Zepellin na Live Aid 1985, nafoukaný Dustin Hoffman nebo oprsklá mužská část skupiny ABBA.

Stranou pochopitelně nezůstává ani jeho soukromý život, tedy především tři manželky a vše s tím související, v dobrém i ve zlém. Říkal snad někdo, že je život jednoduchý? Kniha je veselá, zábavná, inspirující i zajímavá, ale díky konci také dost brutální a šílená – v hlavní roli alkohol, jak jinak.

K Philovi Collinsovi mám velmi specifický vztah. Jeho vynikající (a stále moje nejoblíbenější) deska "...But Seriously" byla první, pro kterou jsem si v roce 1993 došel do půjčovny CD v pražské Kotvě hned ten den, kdy jsem dostal CD přehrávač (který mimochodem dodnes skvěle funguje). Phil byl z mého pohledu na vrcholu a deska je prostě úžasná. Cédéčko jsem si pak samozřejmě koupil...

Co dodat závěrem? Asi to, co zmiňuje v knize, a mě to dává (s postupujícím věkem) smysl víc a víc "Snadné úkoly nestojí za námahu". A on vždy byl dříč přímo neuvěřitelný!

Ať už máte Phila Collinse nebo Genesis rádi nebo znáte jen pár hitů, tato autobiografie rozhodně stojí za přečtení. Je to prostě o tom, jak obyčejný kluk z okraje Londýna, kde lišky dávají dobrou noc, krůček po krůčku dobyl svět... A pořád ještě žije!