28. 12. 2018, Vladimír Klaus, navštíveno 2322x

Grafika
Photoshop

Pokud si poprvé spustíte Adobe Bridge, zjistíte, že náhledy obrázků nejsou moc kvalitní, ale hlavně po zobrazení náhledu přes celou obrazovku (mezerníkem) je kvalita hodně špatná. Je to sice rychlé, ale při práci s obrázky jde hlavně o kvalitu. Důvod je jednoduchý - velké náhledy jsou generovány z malých náhledů...

Co s tím? Tak především je třeba zapnout generování náhledů podle rozlišení monitoru. Tedy přes Úpravy > Předvolby (Ctrl+K).

Ovšem pozor, pokud již náhledy existují, tak se touto změnou nepřepíší, je třeba vymazat vyrovnávací paměť. Ideální je mít v danou chvíli fokusovanou složku, kde žádné obrázky nejsou.

A pak zkontrolovat složku c:\Users\{USERNAME}\AppData\Roaming\Adobe\Bridge\Cache\v36\, kde by měly být náhledy (<1024>, <256>) - tedy zda jsou prázdné.

A pak už stačí jen jít do dané složky (budou generovány nové náhledy) a opět prověřit, jaké JPG soubory jsou v odpovídající složce s náhledy. Měly by tam být soubory (přibližně) v rozlišení vašeho monitoru - v mém případě 1920 x 1440. To se týká složky s velkými náhledy <1024>, ale také budou generovány malé náhledy ve složce <256>. Trochu problematické je, že zatímco ve složce s malými náhledy se tyto zdají docela zaostřené, velké náhledy nejsou doostřené, takže procházení fotek (s tím, že si chcete vybrat ty kvalitnější) není úplně ideální...

Tak třeba to časem Adobe Bridge vylepší... ;-)

A proč jsem vlastně začal používat Adobe Bridge místo Zoner Photo Studia? Důvodů je více:

  • novější ZPS se mi nelíbí a nevyhovuje (funkce i vzhled jde směrem, který nejsem ochoten následovat)
  • nikdy jsem ZPS nepoužíval na úpravu fotek, pouze na prohlížení/hledání
  • mám koupený Adobe Cloud a Adobe Bridge je součástí
  • logická propojenost s Photoshopem (který používám pro všechny úpravy) je pro mě zcela ideální a přirozená
  • Adobe Bridge splňuje většinu mých požadavků (některé dokonce lépe, než ZPS) na katalogizaci fotek