21.07.2014, Vladimír Klaus, navštíveno 4476x

Kalkulačky
Knihy

Kniha Radost z xMatematiku jsem měl vždycky rád. Sice mi ji na vysoké škole dost otrávili, ale to už je dávno, vše zapomenuto. Proto si občas rád něco o tomto výjimečném oboru přečtu, případně i zakoupím. Minulý týden jsem objevil v Neoluxoru skvělou knihu - Radost z x. Objevení bylo zcela náhodné, nečekané a o to báječnější.

Podtitul sice zní "Průvodce matematikou od jedné do nekonečna", ale rozhodně nečekejte vyčerpávající povídání o tom všem. Nebo snad dokonce šílené vzorečky, definice, důkazy. Kdepak - čeká vás velmi příjemné čtení (možná spíš povídání) o matematice, vzniku či objevování některých pojmů, ale hlavně spousta zajímavých příkladů, informací z dávné historie a možná i šokujících odhalení.

No schválně. Vzniklo dříve derivování, integrování nebo obojí najednou? Uměli byste vysvětlit proč "i" na druhou je -1 a že to opravdu dává smysl? Jak se žilo lidem, když neznali nulu ani záporná čísla? Víte, že se dá "pí" vypočítat jako poměr stran jistého obdélníka? Jak vyřešit problém s přetékající vanou? Může nějak souviset smečování v basketbalu s derivací? Jak Google počítá PageRank? O maximálně kolik let mladší partnerku byste měli mít, abyste nevypadali trapně? Je některé nekonečno větší než jiné nekonečno? A tak bych mohl pokračovat.

Autor Steven Strogatz má nesporný talent nejen na matematiku, ale je i skvělý popularizátor. Kniha se čte sama, což je zřejmě i díky kvalitnímu a fundovanému překladu Jana Klímy. A když ještě doplním, že velmi pozitivně se o této publikaci vyjádřil též Alan Alda, který s autorem dělal i nějaké rozhovory, musí vám být jasné, že opravdu za přečtení stojí. 

Knížka je doplněna velmi rozsáhlým dodatkem, který témata rozvíjí, doplňuje o další odkazy, přidává zajímavosti či další příklady.

Pokud si chcete některé věci (samozřejmě nejen z této knihy) vyzkoušet, mohu doporučit třeba Microsoft Mathematics 4.0. A nebo si, podobně jako já, pod dojmem z této báječné knížky poběžíte koupit nějakou dobrou vědeckou kalkulačku. Ale o tom až zase příště :-)