10. 4. 2020, Vladimír Klaus, navštíveno 1359x

Knihy

Virgin: hledání sebe sama, Richard BransonFantastická kniha fantastického člověka. Tlustá, nabitá neuvěřitelnými historkami jednoho šílence, dříče, šaška, miliardáře, odvážného člověka, celosvětového podnikatele, dobrodruha. To je sir Richard Branson, to je Virgin. 50 let práce, většinou neuvěřitelně dobře zvládnutých projektů, počínaje nahrávací společností, přes vlastní leteckou společnost, železnici, vesmírnou agenturu nebo mobilního operátora. Ale do rodiny Virgin patří i hotely, spousta charitativních projektů, a hlavně velké množství loajálních zaměstnanců a vliv v téměř všech významných oblastech, které si člověk dovede představit.

Po celou dobu čtení budete pravděpodobně nevěřícně kroutit hlavou, jak je možné, že toto dokázal v podstatě jeden člověk, navíc dyslektik, jak je možné, že měl tolik štěstí, ať už v byznysu nebo životě obecně. Jeho setkávání se a spojení s mnoha osobnostmi celosvětového šoubyznysu, politiky či majiteli nadnárodních korporací je fascinující. Štěstí zkrátka přeje připraveným a (velmi) odvážným. Nicméně někdy měl asi více opravdového štěstí než rozumu, jak dokládá v závěru seznam událostí, při kterých mohl přijít o život.

Jeho celoživotní snaha o zlepšování společnosti, dopravy, služeb, politiky, ale i zcela zásadní smysl pro rodinu, spravedlnost, starost o své zaměstnance a fantastický tah na branku je něco, co si zaslouží velký obdiv. Zřejmě nebudete úplně se vším a se všemi jeho postoji souhlasit, ale to je zcela v pořádku.

Richard Branson je sice úplně jiná krevní skupina než já, což ale v žádném ohledu nesnižuje to, že se mi kniha výborně četla a skvěle jsem se bavil, často i přemýšlel. Nebo možná právě proto byla pro mě nadmíru zajímavá. ;-)

Nyní se těším už jen na jedinou věc – až se dostanu k přečetní jeho předchozí knížky "Byznys v plné nahotě", kterou napsal přibližně o 10 let dříve.