04.08.2014, Vladimír Klaus, navštíveno 5995x

Knihy

Steve Jobs od Waltera Isaacsona678 stránek. Právě tolik má tato skvělá kniha, kterou byste si rozhodně měli přečíst. A je jedno jestli jste fanoušky Apple nebo ne, zda vás zajímá IT nebo jste jen běžnými uživateli chytrých telefonů, zda posloucháte Boba Dylana, ujíždíte na 3D animovaných filmech nebo jen rádi čtete životopisy a necháváte se inspirovat lidmi, kteří opravdu něco dokázali.

Toto je absolutně fascinující pohled na několik desetiletí života i práce člověka, který tu zanechal silný odkaz. Odkaz v mnoha oborech, počínaje osobními počítači, přes hudbu, film nebo v tom, jakou revoluci způsobil při používání spotřební elektroniky. Dozvíte se opravdu spoustu informací, včetně těch zákulisních, o vyjednávání se SONY, Disney, Adobe, o vyhazovu z Applu, založení NEXTu, úspěších Pixaru a pochopitelně i všech okolnostech okolo Macintoshe, iPodu, iPhonu, iPadu atd. Stranou nezůstává ani velmi zajímavý vztah s Microsoftem a Billem Gatesem nebo spoluzakladatelem Applu Steve Wozniakem. Jeho názor na Google a Android? Nechte se překvapit.

Stejně tak je ale kniha protknutá spoustou příhod a povídání o tom, jaký byl Steve Jobs magor, šílenec, neurvalý člověk, chovající se jako hovado a kretén (cituji z knihy!). Věděl to on sám o sobě, vědělo to blízké okolí, bohužel to pocítili i lidé, kteří s ním přišli do styku třeba jen náhodou. V tomto případě dost silná odvrácená strana jeho geniality.

Přesto, že jsem produkty Apple nikdy nepoužíval a rozhodně nepatřím mezi obdivovatele tohoto kultu, mohu knihu vřele doporučit. Ono jde totiž o mnohem více než jen o jednu firmu nebo jejího zakladatele. Rozhodně vás v mnohém inspiruje a pravděpodobně také nakopne k tomu, abyste věci dělali pořádně a šli si za svým cílem nebo třeba začali podnikat.

Your time is limited, so don't waste it living someone else's life.
Steve Jobs