20.02.2015, Vladimír Klaus, navštíveno 5823x

Delphi

Při práci a programování obzvláště může občas docházet k tomu, že ztrácíte čas přesunem ruky z myši na klávesnici a naopak. A nejde jen o čas, ale i o pohodlí a třeba i přesnost. I v Delphi je možné některé další operace dělat pomocí myši, bohužel je jich opravdu málo. V tomto článku najdete malý přehled. A to vše se pochopitelně týká jen editace kódu, nikoliv Design modu.

kolečko

Normální listování po (třech) řádcích, to je jasné. Samozřejmě funguje i kliknutí kolečkem pro vícesměrné listování. Kliknutím kolečkem na kartu souboru se tato zavře, což už je dnes také standard.

Ctrl+kolečko

Listování po "stránkách" nebo po obrazovkách. Bohužel to je opravdu po celých stránkách, takže po posunu se nemáte čeho chytit (nevidíte třeba konec té předchozí stránky). Funguje i třeba v Object Inspectoru a dalších oknech.

Shift+kolečko

Posunuje kurzor, k listování dojde až při dosažení začátku/konce stránky. Takže vlastně odpovídá kurzorovým šipkám. Opět funguje třeba i v Object Inspectoru .

Alt+kolečko

Zdá se, že to nedělá vůbec nic. :-( Škoda, ideální by to bylo třeba pro přechod mezi definicí a implementací.

Ctrl+Alt+kolečko

Postupně skáče na začátky implementace všech metod. Stejně pak funguje AltGr+kolečko. To se mi zdá jako velice užitečný způsob rychlého průchodu kódem.