14. 3. 2015, Vladimír Klaus, navštíveno 5000x

Knihy
Osobní rozvoj

Proč muži neposlouchají a ženy neumějí číst v mapách

Výborná kniha, od které jsem vůbec nic nečekal. Domníval jsem se, že to bude zase jako další stovky a stovky podobných, týkající se osobního rozvoje a nepřinášejících nic nového, zajímavého a ani zábavného. Opak je pravdou! Velice čtivá 300stránková kniha mě chytla hned od prvních řádek a mohu říci, že tam snad není žádné slabé či nudné místo. Autoři vycházeli nejen ze svých zkušeností (jsou manželé), ale především z odborných výzkumů mozku, lidského chování s přesahem do příbuzných oborů jako je třeba psychologie. Důležité také je, že šlo o dlouhodobé výzkumy a že se jich účastnilo velké množství lidí.
 
Dozvíte se tedy, proč muži nemohou dělat více věcí najednou, neměli by ženě lhát, proč milují erotické fotografie a otáčejí se za každou sukní, proč nabízejí řešení místo zbytečného tlachání. Ale také proč ženy neumějí parkovat a nevyznají se v mapách, proč chtějí o problémech hovořit a obecně pořád a velmi mluví atd. Dále pak co a jak zařizuje testosteron, estrogen, jak se to má s plešatěním, kdy a proč dochází k odlišné sexuální orientaci a že jsme všichni na úplném začátku života ženami.
 
Kniha graduje částí o sexu, lásce, romantice. Tato lechtivá část je možná z celé knihy nejdůležitější. Z ní pochopíte nebo spíše si uvědomíte, že některé věci jsou zkrátka dané a nemá cenu se nad nimi pozastavovat nebo rozčilovat. Je nutné je pochopit a akceptovat. Na druhou stranu si během čtení dobře uvědomíte, že svět není černobílý a že variant mozku, chování, DNA je velmi mnoho. Především to poznáte sami na sobě. V něčem 100% souhlasíte, v něčem jen trochu a jiná popisovaná chování vám přijdou třeba až absurdní a na vás se nehodící.
 
Samozřejmě jako většina amerických knih má i tato jednu vlastnost a tou je neustálé opakování již vyřčeného. Skoro bych řekl, že některé části vznikaly samostatně a pak se slepily. A nejde o podobné texty, které dělí 100 stran. Někdy je to hned na vedlejší stránce. Ale to je opravdu jen drobnost a nic to nemění na mém nadšení z této knihy.