15. 3. 2015, Vladimír Klaus, navštíveno 3574x

Delphi

Jeden z mých připravovaných projektů je nutné mít v 32bit i 64bit verzi. Přesněji řečeno, je třeba ho testovat pro obě tyto platformy a protože testy probíhají na dvou nezávislých a i fyzicky vzdálených počítačích, je velmi vhodné, aby na obou byla úplně ta samá verze.

Delphi Build Groups

Pokud budete nastavovat aktuální platformu, pak provedete sestavení, změníte platformu a zase provedete sestavení, dříve nebo později vás to přestane bavit, protože to zdržuje a je to nepraktické. Důsledky instalace s rozjetými verzemi jsou myslím zcela zřejmé...

Delphi Time Reporter Build 01

Delphi nabízí tzv. Build Groups. Jejich využití je obecně širší, ale my si zde ukážeme jen to, jak takovou skupinu využít pro sestavení obou verzí DLL. Nejprve si musíte zobrazit panel Build Groups, což se dělá pomocí označeného tlačítka.

Delphi Time Reporter Build 03

V dolní části Project Managera se objeví nový panel.

Delphi Time Reporter Build 04 

V něm přidáme nejprve skupinu nazvanou třeba Main, přičemž se do ní automaticky přiřadí aktuálně zvolená platforma a konfigurace.

Delphi Time Reporter Build 05

Nyní asi budete chtít přidat 32-bit platformu, jenže nebudete vědět jak. Žádná tlačítka ani kontextové menu nic takového nenabízí. Musíte kliknout do řádky "Win64" než se objeví tlačítko "..." a pomocí něj zobrazíte následující dialog.

Delphi Time Reporter Build 06

Když vyberete obě platformy, je vše v podstatě připraveno. Pak už stačí jen kliknout na tlačítka "Compile the current build group" nebo "Build the current build group". Když máte dobře nastavené cílové adresáře (aby se soubory nepřepisovaly), během chvilky se vytvoří obě knihovny.

Time Reporter Build 02

Takže hotovo? Bohužel ne. Jak záhy zjistíte, když projekt zavřete nebo Delphi ukončíte a pak znovu spustíte, Build Groups se ztratí. Řešení je naštěstí jednoduché - projekt je potřeba uložit jako Project Group a tuto skupinu pak v Delphi otvírat (nikoliv samostatný projekt). Pro uložení Project Group je potřeba kliknout pravým tlačítkem na první položku v Project Managerovi. A zase pro to neexistuje položka v menu. Stejně tak, jako že pro funkci "Build Group" neexistuje klávesová zkratka, přestože se třeba nabízí nevyužité Ctrl+Alt+Shift+F9. Ale to už bych chtěl asi moc. Buďme rádi, že něco jako sestavovací skupiny vůbec existují.

V každém případě je třeba si ještě dobře ohlídat verzování, ale to až v dalším článku...