6. 3. 2016, Vladimír Klaus, navštíveno 3092x

Knihy

Bohatý táta, chudý táta

Tuto skvělou knihu jsem bohužel nikdy nečetl. Ale poslouchal, a ne jednou! Za více než 3 hodiny této audioknihy se dozvíte hodně z toho, jak funguje (nejen v poslední době) náš svět, a to samozřejmě především z hlediska financí, investic, ale také třeba vzdělání, daní apod. Pro řadu lidí bude kniha obsahovat dost neobvyklé názory - jako třeba, že ve škole vás pro život nic nenaučí, jak opravdu správně chápat rozdíl mezi aktivy a pasivy nebo, že naprostá většina lidí je finančně negramotná, což je v jistém smyslu záměr vlády a škol. Ostatně to se týká i systému daní nebo podpory být poslušným zaměstnancem.

6 základní lekcí:

  • Bohatí nepracují pro peníze
  • Proč vyučovat finanční gramotnosti?
  • Hleďte si svého
  • Historie daní a moc korporací
  • Bohatí peníze vytvářejí
  • Pracuj, aby ses učil - nepracuj pro peníze

Určitě nečekejte od knihy návod, jak zbohatnout, jaké akcie si koupit nebo jestli je dobré si pořídit byt jako investici. Je to ale obrovský zdroj inspirace, který vás donutí začít přemýšlet o financích, úsporách či investování úplně jinak. Hlavně pokud jste do té doby poslouchali bankéře či vychytralé finanční poradce a podobné "experty".

Také je třeba zmínit, že kniha pojednává o jiné době a o Americe (Havaji), byla napsána v roce 1997, a proto ani nereflektuje řadu novodobých změn a nemůže postihnout české reálie. Také asi nejde se vším a úplně do detailu souhlasit nebo se tím řídit. Ale to ji nic neubírá na atraktivitě, srozumitelnosti a podle mého názoru i důležitosti, pokud se chcete začít ve světě financí začít konečně trochu orientovat. Ostatně některé věci jsou platné stále a po celém světě.