28. 9. 2016, Vladimír Klaus, navštíveno 3116x

SQL Server

Poté, co jsem nainstaloval zcela čistá Windows 10, očekával jsem zrychlení většiny věcí a operací. Bohužel jsem narazil na jednu, o to zásadnější, výjimku. Připojení aplikace k lokální databázi SQL Serveru začalo být velmi dlouhé - místo krátkého okamžiku, klidně i 5 vteřin nebo více. Dokonce bylo zjevné, že připojení ke vzdálené databázi někde na hostingu bylo rychlejší než připojení k databázi lokální.

Při pátrání jsem narazil na řadu nápadů, od používání IP adresy místo názvu, různé šachování s jinými ovladači apod. Ale to nemělo sebemenší vliv a hlavně to nedávalo smysl - ještě před pár dny na nepřeinstalovaném počítači bylo připojení rychlé.

Nakonec pomohlo použití "named pipes", kdy se před název serveru přidá "np:", tedy např. "np:1.2.3.4" nebo "np:AUDREY-PC". Možná to zní neuvěřitelně, ale pouze toto nakonec vrátilo rychlost připojování mých aplikací k lokálním databázím. Otázkou zbývá, proč to na Windows 7 (i dříve na předchozích Windows) fungovalo automaticky rychle, stejně tak jako na Windows 10 (po upgradu z Windows 7).

Je zřejmé (i z níže uvedeného odkazu), že nejde jen o Windows 8 a Excel, ale v mém případě o Windows 10 a napojení z Delphi aplikace. Problém je tedy obecnějšího charakteru, a proto je třeba ho dále řešit a zkoumat.

Viz též: