16. 1. 2017, Vladimír Klaus, navštíveno 1833x

Delphi
Knihy

Delphi Succintly, Marco Beveglieri

Další ze sady příruček od Synfusion, která stojí za přečtení. Pokud o Delphi nic nevíte, může to být docela dobrá vstupní brána. Kniha je rozdělena do 7 kapitol a najdete v ní opravdu všechno, počínaje instalací, seznámení se s IDE, přes vysvětlení základů jazyka Object Pascal a dále objevíte, co to vlastně je to objektově orientované programování. Dojde i na praktické ukázky - vytvoření malé VCL aplikace, ale také multiplatformní aplikace ve FireMonkey. Vše na pouhých 99 stranách, žádné velké a složité čtení.

Na to, jak se vše vysvětluje velice jednoduše, pak trochu zarazí, že do těchto základů byly zařazeny i části týkající abstraktních tříd, statických členů, virtuálních metod nebo představení interface. Toto opravdu na začátku vůbec potřebovat nebudete.

Aplikace pro Android připravovaná pomocí FireMonkey je zajímavá i tím, že se na ní vysvětluje další speciální a dost špatně pochopitelná věc, jakou je LiveBindings, ale třeba také používání FireDAC pro přístup k databázím. Tuto část bych také doporučil každému, kdo má zkušenosti třeba s Apache Cordova. Nejde o to, co je lepší nebo horší, ale o to, jak pohodlně a přirozeně se v Delphi takové aplikace připravují.

Příručka vyšla v únoru 2016, je ZDARMA a najdete ji zde

A protože Delphi 10.1 Berlin Starter Edition je také ZDARMA, můžete vše začít zkoumat v podstatě ihned. Detailně o Starter edici píše Petr Houf na svém blogu.