25.06.2017, Vladimír Klaus, navštíveno 2019x

Knihy

Hugh Aldersey-Williams, Periodické příběhyChemii jsem vždycky nesnášel, přesto mě tato kniha zaujala na první prolistování! Nejde totiž o nějakou technickou příručku, ale o velmi zajímavé povídání o prvcích, jejich objevování, získávání, ale i pojmenování dle planet, vědců, zemí. Nenajdete tam žádné chemické vzorce, výpočty nebo suchou teorii.

Věděli jste třeba, že železo bývalo cennější než zlato, že se v dávné době věřilo, že všechny prvky (kovy) se nakonec na zlato promění, jen stačí počkat dostatečně dlouhou dobu nebo za pomoci alchymie to trochu urychlit? K čemu je chrom a jak hodně ovlivnil automobilový průmysl, z čeho se kdysi vyráběly kamínky do zapalovače (a vyrábí se stále stejně i dnes), jaké šílené experimenty se prováděly s plutoniem, čím byl možná otráven Napoleon, proč je uran nejtěžší prvek vyskytující se v přírodě nebo k čemu sloužila rtuť.

Je jasné, že počátky objevování a používání různých prvků byly velmi nebezpečné, ale rozhodně pro tehdejší chemiky neuvěřitelně zajímavé a fascinující. Samozřejmě nesmí chybět Mendělejev a jeho geniální nadčasová periodická tabulka. Již od samého počátku totiž byla v tabulce volná místa a časem opravdu došlo k objevení prvků, které na volná místa přesně zapadly.

Při čtení se projevuje také to, jak hodně málo o chemii víme, nechápeme její prostoupenost celou přírodou a tudíž jsou často i základní věci hůře pochopitelné. V knize na takové vysvětlování základů a principů není prostor, což způsobuje chuť se do problematiky ponořit více a pořídit si další literaturu nebo se alespoň něco málo doučit.

Autor má velmi rád poezii, divadelní hry, kulturní historii, což prezentuje (na můj vkus) příliš častou citací a odkazováním se do těchto děl. Odvádí to pozornost od podstaty věci a kniha je tak až příliš rozsáhlá. Ale dá se to zvládnout nebo holt některé pasáže a básně budete přeskakovat.

Kniha se mi opravdu velmi líbila a mohu ji vřele doporučit všem, kteří si chtějí rozšířit obzory, doplnit znalosti z přírodních věd a začít se tak dívat na svět kolem sebe zase trochu jinak.