31.01.2018, Vladimír Klaus, navštíveno 2148x

Delphi

Nejnovější Delphi mám něco přes měsíc, ale již během prvního dne mě stačilo neuvěřitelně rozčílit "vylepšení" týkající se Welcome Page a layoutů. Proto jsem začal pátrat, jak se co nejvíce přiblížit předchozímu stavu IDE, resp. stavu, který mě nebude obtěžovat.

Jak jsem odstranil "nechtěné" novinky z Delphi 10.2.2, obr. 1

Aktualizace 31. 1. 2018 - Embarcadero nedávno zveřejnilo nějaké vylepšení či opravu. Nezkoušel jsem, ale věřím, že i po vylepšení bude tento postup pro řadu programátorů užitečný.

Úkol č. 1 - zbavit se Welcome Page a Documentation

Pokud se vám nelíbí tyto dvě stránky (kterých se nedá úplně zbavit), je možné se zbavit alespoň jejich obsahu. Nejprve přejmenujte tyto dva soubory:

c:\Program Files (x86)\Embarcadero\Studio\19.0\Welcomepage\en\default.htm
c:\Program Files (x86)\Embarcadero\Studio\19.0\Welcomepage\en\documentation.htm

třeba na

c:\Program Files (x86)\Embarcadero\Studio\19.0\Welcomepage\en\default-OLD.htm
c:\Program Files (x86)\Embarcadero\Studio\19.0\Welcomepage\en\documentation-OLD.htm

A pak si najděte tyto dva soubory a pro jistotu si je někam zazálohujte.

c:\Program Files (x86)\Embarcadero\Studio\19.0\Welcomepage\default.htm
c:\Program Files (x86)\Embarcadero\Studio\19.0\Welcomepage\documentation.htm

Nyní do nich vložte nějaké základní HTML typu

<!DOCTYPE html>
<html>
  <head>
    <title>Welcome Page</title>
    <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />
  </head>
  <body>
    <h1>Hello World :-)</h1>
  </body>
</html>

a

<!DOCTYPE html>
<html>
  <head>
    <title>Documentation</title>
    <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />
  </head>
  <body>
    <h1>Documentation</h1>
  </body>
</html>

Pochopitelně si stránky můžete upravit zcela jinak, zvláště pokud máte chuť se zabývat tím, jak normálně fungují, odkud si natahují další informace apod. V první fázi bych ale doporučil toto zcela čisté řešení.

Úkol č. 2 - zbavit se nesmyslného Startup Layoutu

Absolutně šílená věc je nový Startup Layout, který se objevuje vždy, když není otevřen žádný projekt. Schová postranní panely a přes celou obrazovku je Welcome Page se spoustou zbytečností, jejichž natažení ještě docela trvá.

Co s tím? Základem je přepnout se na Default Layout a v něm si nastavit vše potřebné. Opravdu úplně vše, co běžně budete potřebovat. Já mám rozložení trochu netradiční a navíc ho používám i při běhu aplikace, aby se mi IDE nepřekreslovalo jinými panely a dalšími zbytečnými informacemi.

Jak jsem odstranil "nechtěné" novinky z Delphi 10.2.2, obr. 2

Tento layout si tedy vylaďte dle potřeb a ve chvíli, kdy s ním budete spokojeni, ho uložte. Pak můžete přistoupit k dalšímu kroku - zkopírujete ho do Startup Layoutu. Tedy vezmete soubor:

c:\Users\{UserName}\AppData\Roaming\Embarcadero\BDS\19.0\Default Layout.dst

a zkopírujete ho do

c:\Users\{UserName}\AppData\Roaming\Embarcadero\BDS\19.0\Startup Layout.dst

Pokud pak projekt zavřu, natáhne se mi sice Startup Layout, nic v něm není a nezdržuje to.

Jak jsem odstranil "nechtěné" novinky z Delphi 10.2.2, obr. 3

Při založení nového projektu se opět objevuje Welcome Page, ale obsahuje zcela neškodnou informaci a také nezdržuje. Tuto kartu zavřu a protože mám nastavené ukládání "Project Desktop", je docela velká naděje, že ji zase dlouho neuvidím. A stránku s dokumentací jsem od té doby neviděl snad vůbec. ;-)

Jak jsem odstranil "nechtěné" novinky z Delphi 10.2.2, obr. 4

Jak na seznam (naposledy otevřených) projektů

Jak jsem odstranil "nechtěné" novinky z Delphi 10.2.2, obr. 5Zcela upřímně, projektů mám docela dost a seznam, který je buď na Welcome Page nebo v menu, mi moc nevyhovuje. Jednak proto, že se toho tam vejde málo, ale třeba i proto, že se mění pořadí. A v neposlední řadě je pak poněkud nepříjemné, když tam nenajdete projekt, který potřebujete, protože minule ze seznamu vypadl. :-)

Už dávno jsem to vyřešil kulišácky, a to tak, že jsem si připravil složku, ve které vytvářím linky na odpovídající projekty. A odkaz na tuto složku mám zase na ploše nebo v panelu nástrojů Total Commandera.

Další výhodou je přetažení odkazu na ikonu Delphi, čímž si projekt otevřu v nové instanci Delphi, což předpokládám z IDE vůbec nejde.

Závěr

Budu rád za případné komentáře nebo vylepšení tohoto návodu. Noční režim IDE zde nebudu komentovat, to možná až jindy. Ale je to další nepovedená věc. Bohužel.

Zdroje: