14.04.2018, Vladimír Klaus, navštíveno 1418x

Knihy

Chcete-li alespoň trochu přijít na kloub tomu, co všechno vymysleli Einstein, Maxwell, Newton, Faraday a další, jak funguje náš svět, atomy, vesmír, jak je to s rychlostí světla, gravitací, elektromagnetickým polem, zda je možné cestovat do budoucnosti nebo minulosti, k čemu je časoprostor a jeho zakřivení nebo proč je tak zásadní i kvantová teorie, je kniha určitě pro vás. Autoři upozorňují, že nepotřebujete žádné matematické znalosti, což je sice pravda, ale velkou dávku představivosti a schopnosti abstraktního myšlení potřebovat budete.

Zabrousíte trochu i do chemie, fungování atomů, interakcí elektronů, protonů, a tedy i vzniku pozitronů, neutrin atd. a to vše pořád úzce souvisí s energií i hmotností, vede k jaderné fúzi, vzniku hvězd i jejich zániku. Ta propojenost je zkrátka fascinující...

Přibližně uprostřed je kniha poněkud nepoživatelná, přeplněná abstraktními úvahami a vzorci, že jsem ji málem odložil. Ale to by byla obrovská chyba. Další kapitoly tuto nudu mnohonásobně vynahradily!

Dozvíte se, jak funguje Slunce, co to je bílý trpaslík, jak důležité jsou pulsary, co to je jaderné štěpení, jak těžká je neutronová hvězda, jak vzniká černá díra, no a samozřejmě také, jak je možné, že v každém předmětu je neuvěřitelné množství energie, dané právě onou rovnicí E=mc2, kterou ale bohužel neumíme získat.

Knihu mohu jednoznačně doporučit, i když je místy hodně náročná na představivost vymykající se našim běžným zkušenostem. Ale za pokus to stojí. Třeba, stejně jako já, nepochopíte úplně všechno, ale i to pootevření dveří vedoucí k podstatě vlastně úplně všeho, je nesmírně vzrušující, překvapivé a opravdu by vás to mělo zajímat.