24. 3. 2020, Vladimír Klaus, navštíveno 1071x

Hudba
Knihy

Hudba v číslech, čísla v hudbě, Eli MaorMalá knížka, která na první pohled vypadala velice zajímavě a kterou jsem si koupil v domnění, že trochu proniknu do (matematické) logiky oktáv, akordů apod. Ale jo, řada věcí tam je objasněna nebo alespoň nastíněna, ale celkově mi knížka přijde jako opravdový mišmaš – prostě, co autor někde posbíral, to tam dal. Přeskakuje z tématu do tématu, aniž by byla zřejmá propojenost.

Potkáte se tak s Newtonem, Einsteinem, Maxwellem, Faradayem a řadou dalších matematiků, fyziků, zkrátka vědců, z nichž někteří se již dlouho snažili najít nějaký ideální matematický systém, který by zároveň hezky zněl. Takže dojde i třeba na pentatonickou, celotónovou nebo chromatickou stupnici.

Seznámíte se s historií ladičky nebo metronomu a pochopitelně i řadou skladatelů, jako byl Beethoven, Mozart, Čajkovskij, Bach a dalšími.

Pokud se rozhodnete knihu zakoupit a přečíst, chce to vyzobnout jen několik pasáží a někde si dohledat další podrobnosti. No a nebo to vůbec neřešit a hudbě se zkrátka věnovat. Jen se pak špatně zodpovídá, proč má klavír klávesy bílé a černé a proč vlastně funguje tak jak funguje. ;-)

Mnohem přínosnější bude kniha "Jak funguje hudba", ale tu mám teprve rozečtenou.