19.04.2020, Vladimír Klaus, navštíveno 1125x

Knihy

Co nemůžete poznat, Marcus du SautoyU této knihy mě zaujal titul, stejně tak náhodně několik částí, na které jsem nahlédl již v knihkupectví. Autor se v ní snaží odkrýt řadu věcí z mnoha oborů, u kterých není až tak úplně jasné, zda vůbec někdy pochopíme jejich podstatu.

Ústředním motivem celé knihy je obyčejná hrací kostka a zásadní otázka – můžeme zjistit, jaké číslo hodíme? Je to možné, ale jen to neumíme, protože to je zatím složité nebo je to zcela mimo naše možnosti?

Seznámíte se s Newtonem, který již před 400 lety z dlouhé chvíle (universita, kde teprve studoval, byla kvůli viru zavřena – jaká náhoda!) vymyslel nový matematický jazyk - kalkulus - zjednodušeně řešeno integrální a diferenciální počet aneb jak třeba i dělit nulu nulou.

Pomůže teorie chaosu? Srazí se planety nebo nějaká ulítne? Jak malá změna na počátku může (ale nemusí) znamenat fatální změnu na konci. Ono pověstné mávnutí křídly motýla způsobující hurikán na druhé straně světa. Proto jsou třeba špatné předpovědi počasí na delší dobu.

Část věnovaná částicím je chvílemi hodně odborná a bohužel i dosti nudná. Sice postupné odkrývání znalostí od "nedělitelných" atomů, přes "nedělitelné" elektrony/protony/neutrony až po (zatím) nedělitelné kvarky je fascinující, ale autorova vášeň pro hodně vysokou matematiku zde byla příliš výrazná.

Ani následující část věnovaná především kvantové fyzice není o nic pochopitelnější. Je to zkrátka nejsložitější část fyziky a jak říkal kdysi Richard Feynman - "Kvantové fyzice nerozumí nikdo", tak proč se divím, že je to pro mě složité, nepochopitelné, zvláštní. Ale to je i pro autora. Ono připustit, že nějaká částice může být současně na více místech, a to až do doby, než ji začneme pozorovat, je zralé na návštěvu doc. Chocholouška.

"Pozorovat znamená měnit chování pozorovaného".

Stranou nezůstane ani nekonečno, vesmír, černé díry, Einstein, relativita a zásadní otázky jako třeba, co bylo před velkým třeskem apod. Pro mě absolutně nejúžasnější kapitolou byla část týkající se vědomí, klamů, neuronů, fungování mozku, uvědomění sebe sama. A to vše nejen u člověka, ale i zvířat nebo dokonce počítačových sítí.

Kniha je velmi náročná, čímž mě vlastně trochu zklamala. Čekal jsem více popularizační styl, ale tady bohužel bez aktivní znalosti minimálně vysokoškolské matematiky/fyziky a spol. budete často mít chuť přeskakovat celé pasáže, ne-li stránky.