15.07.2020, Vladimír Klaus, navštíveno 1121x

Knihy
Osobní rozvoj

Život je takový, jaký si ho uděláme, Peter BuffettKniha od syna známého investora a filantropa Warrena Buffetta může svádět k dojmu, že půjde zase o peníze, akcie a podobné záležitosti. Opak je pravdou a autor se (nejen v knize) zabývá v podstatě vším možným, jen ne investováním, množením majetku nebo dokonce poflakováním a rozhazováním rodinného jmění, jak to u potomků bohatých lidí bývá zvykem.

Když se zaměříme více na samotnou podstatu práce a méně na to, kolik za ni dostaneme, otevře se nám nový svět, který dává našemu životu větší smysl.

Kniha ale není ani o hudbě, ač je Peter docela úspěšným skladatelem. Je v ní spousta zamyšlení, ale i příběhů tkající se práce, pomáhání, smyslu života, pracovní morálky, výběru povolání. Fascinující je také vliv rodičů na jeho přístup k životu, vzdělání, pomoci druhým. Dalším tématem je vnímání úspěchu, což se dnes bohužel často měří jen tučností konta, nebo jak je to s tím děláním (hloupých) chyb. Témat k zamyšlení tam zkrátka najdete opravdu hodně a záleží samozřejmě na vašem vnímání života, zda a jak budou s vámi rezonovat.

Dokud se člověk neodhodlá, je tu váhání, možnost vycouvat... Najednou se začnou dít a člověku pomáhat nejrůznější věci, které by se jinak vůbec nestaly... Potká správné lidi nebo dostane tolik potřebnou materiální pomoc... Pusťte se do toho! Na co čekáte? 

Závěr knihy se nese v duchu vracení – tedy, když byl člověk úspěšný, dařilo se mu, měl by toto společnosti či ostatním lidem nějak vracet. A nemusí jít o peníze, často vlastní nasazení nebo předávaní znalostí dalším generacím je více než dostačující.