Život je takový, jaký si ho uděláme, Peter Buffett

15. 7. 2020, Vladimír Klaus, přečteno 300x

Knihy
Osobní rozvoj

Život je takový, jaký si ho uděláme, Peter BuffettKniha od syna známého investora a filantropa Warrena Buffetta může svádět k dojmu, že půjde zase o peníze, akcie a podobné záležitosti. Opak je pravdou a autor se (nejen v knize) zabývá v podstatě vším možným, jen ne investováním, množením majetku nebo dokonce poflakováním a rozhazováním rodinného jmění, jak to u potomků bohatých lidí bývá zvykem.

Když se zaměříme více na samotnou podstatu práce a méně na to, kolik za ni dostaneme, otevře se nám nový svět, který dává našemu životu větší smysl.

Kniha ale není ani o hudbě, ač je Peter docela úspěšným skladatelem. Je v ní spousta zamyšlení, ale i příběhů tkající se práce, pomáhání, smyslu života, pracovní morálky, výběru povolání. Fascinující je také vliv rodičů na jeho přístup k životu, vzdělání, pomoci druhým. Dalším tématem je vnímání úspěchu, což se dnes bohužel často měří jen tučností konta, nebo jak je to s tím děláním (hloupých) chyb. Témat k zamyšlení tam zkrátka najdete opravdu hodně a záleží samozřejmě na vašem vnímání života, zda a jak budou s vámi rezonovat.

Dokud se člověk neodhodlá, je tu váhání, možnost vycouvat... Najednou se začnou dít a člověku pomáhat nejrůznější věci, které by se jinak vůbec nestaly... Potká správné lidi nebo dostane tolik potřebnou materiální pomoc... Pusťte se do toho! Na co čekáte? 

Závěr knihy se nese v duchu vracení – tedy, když byl člověk úspěšný, dařilo se mu, měl by toto společnosti či ostatním lidem nějak vracet. A nemusí jít o peníze, často vlastní nasazení nebo předávaní znalostí dalším generacím je více než dostačující.