28.01.2023, Vladimír Klaus, navštíveno 579x

Osobní rozvoj
Zdraví

Zinek posiluje imunitu, hormonální rovnováhu, zdraví kostí, chrání buňky, zlepšuje vlasy a nehty. Zinek si tělo neudrží a pokud ho nemáme dostatek z potravy, je vhodné ho doplňovat. Nedostatek zinku se může projevit i vyšším LDL, nevolností, sníženou chutí k jídlu. Zinek je po hořčíku nejdůležitější minerál, protože více než 200 enzymatických procesů je závislých právě na zinku.

Upozornění: Nemám žádné lékařské ani farmaceutické vzdělání, informace zde uvedené jsou čerpány z níže uvedených zdrojů, případně z vlastních zkušeností. Pokud se rozhodnete jakoukoliv informaci využít, konzultujte to prosím nejprve se svým lékařem či lékárníkem. Nemám žádné spojení na výrobce ani finanční výhody týkající se uvedených produktů.

10 příznaků nedostatku zinku 😒

1. Chuť / Vůně

Zinek se uplatňuje v enzymových reakcích, které umožňují našemu mozku vnímat chutě a vůně. Jeho nedostatek může způsobit, že jídlo bude chutnat jako lepenka a vůně může být zvláštní nebo žádná.

2. Vypadávání vlasů

Pokud máte nízký obsah zinku, můžete trpět řídnutím vlasů, ustupující linií vlasů nebo suchou svědivou pokožkou hlavy. Zinek pomáhá vytvářet bílkoviny jako keratin pro zdravé vlasy. Zinek také pomáhá vytvářet kožní maz - olej, který hydratuje a vyživuje pokožku hlavy.

3. Bílé skvrny na nehtech

Konzumace rafinovaných potravin, jako je cukr, chléb nebo koblihy, způsobuje vyčerpání zinku, což způsobuje oslabení nehtů. To způsobuje, že se na nehtech objevují bílé skvrny.

4. Rány, které se nehojí

Protože je zinek potřebný k opravě buněčných membrán a růstu nových zdravých kožních buněk, pokud ho nemáte dostatek, vaše tělo bude mít problém s hojením řezných ran a poranění.

5. Nízká hladina testosteronu

Testosteron je klíčový hormon důležitý pro ženy i muže. Bez dostatku zinku mohou vaše hormony vypadnout z rovnováhy, což vede k nízké hladině testosteronu, svalové slabosti, únavě, výkyvům nálad a vyčerpání.

6. Pravidelné nachlazení

Zinek podporuje silný imunitní systém, který bojuje proti patogenům a infekcím. Bez dostatečného množství zinku můžete být náchylnější k infekcím a je pravděpodobnější, že budete během roku pravidelně nemocní.

7. Deprese

Zinek hraje roli také při tvorbě chemických látek v mozku, tzv. neurotransmiterů a hormonů, jako je dopamin. Bez dostatečného množství zinku mohou být vaše hormony "dobré nálady" méně účinné, což způsobuje špatnou náladu, deprese, podrážděnost a emoční nestabilitu.

8. Problémy se zrakem

Lidské oko si uchovává vysoké množství zinku, protože hraje roli při tvorbě zrakových pigmentů v sítnici. Nedostatek zinku může vést k suchosti očí, protože zinek je důležitý pro přenos vitaminu A do očí a jejich zvlhčování. Nedostatek zinku může ztížit vidění v noci, kdy je málo světla.

9. Vředy

Zinek je důležitý pro ochranu a hojení jemné vnitřní pokožky těla. Nedostatek zinku proto může vést k tvorbě žaludečních a ústních vředů.

10. Děravé střevo

Pokud dojde k poškození střevní stěny v důsledku špatných stravovacích návyků, začnou se do těla vyplavovat toxiny vyvolávající imunitní reakce, jako je lupénka, ekzémy a další kožní problémy. Tím se spotřebují zásoby zinku ve snaze zacelit poškození ve střevech, což znamená, že je velmi pravděpodobné, že budete mít nízký obsah zinku.

Při nedostatku je vhodné suplementovat 💊

Pokud jste často nachlazení, nemocní, vypadávají vám vlasy, lámou se nehty nebo máte pleť pokrytou akné, možná vám chybí právě zinek. Jelikož se zinek podílí na desítkách procesů v těle, i jeho deficit může mít různé projevy. Patrně to může být kombinace několika z nich a často si ani tyto projevy s nedostatkem zinku nemusíte spojit.

Jak užívám zinek ⏰

Dávkování by mělo odpovídat cca 10 mg denně, ideálně s (větším) jídlem nebo po něm, jinak může být nevolno (když se užije nalačno nebo před spaním). Já užívám tuto variantu, tedy včetně mědi a selenu, kde je i obsaženo 15 mg elementárního zinku. Je nutné, aby šlo o chelátovou formu, která je dobře vstřebatelná (až 80 %) a šetrná k trávicímu ústrojí. Kombinace zinku, selenu a mědi zajišťuje dobrou vstřebatelnost a vysokou biologickou dostupnost účinných látek. Větší jídlo mívám k obědu, kdy několikrát týdně užívám vitamín D, tak v těch ostatních dnech užívám zinek, abych to trochu rozložil a přiblížil se tak těm doporučovaným 10 mg.

Leden 2023 - výsledky mého testu 🧪

V lednu 2023 jsem si nechal udělat další řadu testů (na imunitu) a mezi nimi byl i test na zinek. Najdete ho v sekci "Minerály", pod názvem S_Zinek. Podobně jako u vitamínu D jsem neměl tušení, jaké byly moje hodnoty před pár měsíci, kdy jsem začal suplementovat. Ale to asi není důležité. To hlavní je, že aktuální výsledky jsou výborné - 12,8 µmol/L, přičemž optimální koncentrace by měla být v rozsahu 11-18.

Zdroje:

🏠 Zpět na úvodní povídání...