18.06.2015, Vladimír Klaus, navštíveno 4926x
Podtitul zní "Co nám neřekli o důchodech, euru a budoucnosti" a i když kniha je rozdělena do tří částí, podtitulu to neodpovídá, což ovšem nevadí. Důležité je, že je psána vtipně, odlehčeně a srozumitelně.
První část se týká penzijní reformy a v době psaní knihy tedy i teprve plánovaného II. pilíře. Již tehdy bylo autorům zřejmé, že právě druhý pilíř s ohledem na ekonomickou situaci a řadu dalších aspektů byla od začátku blbost. Dnes už vědí i další, že měli pravdu, stejně tak jako v řadě dalších věcí (velmi důležité je si uvědomit, že kniha byla psána na přelomu roku 2011 a 2012). Po vysvětlení (ne)výhod spoření ve fondech a v prvním i třetím pilíři, přichází moc pěkná a důležitá část - jak se tedy zabezpečit na důchod. Proberou se tedy alternativy - nemovitosti, akcie, dluhopisy, komodity apod. Skvělé je, že příslušná kapitola vždy začíná krátkým souhrnem, pro koho je ta která investice vhodná.
Další kratší část se zaobírá tím, jak vlastně přišla krize. Pěkně a stručně napsáno, takže bez problému pochopíte proč a jak to začalo hypotékami v USA, pokračovalo přes velké banky a doputovalo do Evropy.
Poslední a velmi dlouhá část se jmenuje "Rozpadne se eurozóna?" a opravdu do detailu rozepisuje řadu různých scénářů, probírá situaci jednotlivých států (nejen Řecko je na tom špatně, i když právě ono se rozpitvává opravdu hodně), vysvětlí co to je default. Dále jak vzniká dluh, proč se stále zvětšuje a že z toho v podstatě není cesta ven. Tedy pokud vlády a celá EU nezačne fungovat výrazně jinak (všichni víme, že nezačnou).
Kniha končí popisem české situace, která vůbec není tak špatná, jak se může zdát. Zvláště po přečtení předchozích částí je jasné, jak je skvělé, že nemáme euro (naštěstí i díky neschopným vládám ho hned tak mít nebudeme), jak je dobré, že máme blízko Německo a třeba že i naše banky jsou na tom docela dobře. Alespoň před pár lety tomu tak ještě bylo...