21.09.2015, Vladimír Klaus, navštíveno 4606x

Knihy

Prvních patnáct životů Harryho Augusta

Neuvěřitelně čtivá, místy náročná a překvapivá. Taková je tato kniha mladé, ale již velmi zkušené autorky. Je to sice sci-fi, ale přitom v podstatě normální román, mapující životy a příběhy řady lidí od začátku 20. století až na samý počátek 21. století. Ovšem ty životy nejsou obyčejné, naopak! Pokud totiž (někteří) lidé zemřou, narodí se znovu, v tom samém roce jako se již narodili, na stejném místě a prožívají opět svůj život. Nový život, ale s tím, že si pamatují hodně nebo úplně vše, ze svého předchozího života. A znovu a znovu.

Hlavní hrdina Harry August se tak postupně učí novým a novým věcem. Ve svých životech cestuje po celém světě, potkává ty samé lidi v různých rolích, na různých místech, vidí je znovu a znovu umírat. Sám mnohokrát zemře, spáchá i vraždy, bojuje ve válce, spolupracuje se špióny, bohatne, znovu prožívá dětství v bídě, skrývá i zneužívá svých znalostí. Ale to hlavní teprve přijde - těsně před jednou z jeho smrtí ho navštíví dívka a požádá ho, aby v dalším životě předal zprávu do minulosti: blíží se konec světa a jen lidé jako on tomu můžou zabránit.

V románu naštěstí nejde o mnohokrát omílanou cestu do minulosti, potkávání sebe sama a z toho plynoucí řešení všech paradoxů. Zde použitý princip znovuzrození je ojedinělý, perfektně promyšlený a velmi dobře popsaný. A to až tak, že chvílemi si budete říkat, že to takhle klidně může fungovat.

Knize můžu vytknout jen jednu drobnost, která ale tak bije do očí, že nechápu, jak ji mohl překladatel či korektor přehlédnout. Dvakrát si tam spletou první a druhou světovou válku. Takže pokud vám to bude divné, vždy jde o tu druhou :)

Kniha získala respektovanou cenu John. W. Campbell Memorial Award pro nejlepší román roku.