17.11.2016, Vladimír Klaus, navštíveno 2255x

Grafika
Photoshop

Photoshop - Interakce Overlay, obr. 1

Zapamatujte si: Interakce Overlay zvyšuje kontrast.

Jedná se o poměrně zajímavou interakci. Spojuje v sobě působení interakce Screen a Multiply. A to tak, že na stíny použije Multiply, na světla Screen a ke středním tónům zůstává neutrální. Pokud jste pozorně četli části týkající se Multiply a Screen, víte, že tedy dojde ke ztmavení stínů a zesvětlení světel - tedy ke zvýšení kontrastu.

A k čemu to? No vezměme si kupříkladu fotografie z koncertu. Málokdy jste blízko, aby se dalo využít blesku (často se vůbec nesmí fotografovat, natož s bleskem) nebo můžete chtít fotit ve chvíli, kdy je scéna méně nasvícena. Nebo fotíte venku, je podzim, lehce pod mrakem. Výsledkem je mdlý obrázek, jako třeba tento.

Photoshop - Interakce Overlay, obr. 2

Na pomoc si můžete přizvat opět Levels, Curves, Brightness, Contrast a nebo vyzkoušíte Overlay. Pokud vrstvě necháte 100% krytí, uvidíte, že výsledek bývá často příliš intenzivní a nepřirozený.

Photoshop - Interakce Overlay, obr. 3

Proto zkusme snížit krytí zduplikované vrstvy na 50 %. Výsledná podoba je pěkná, zkrátka taková, jakou jste mohli dostat rovnou z fotoaparátu, kdybyste si trochu pohráli s nastavením (nastavení bílé, korekce expozice apod.).

Photoshop - Interakce Overlay, obr. 4

V dalších článcích si ukážeme dalších pár efektů, které můžete pomocí této interakce dosáhnout. Porovnejte si výsledky s použitím příbuzných interakcí Soft Light a Hard Light.