05.05.2017, Vladimír Klaus, navštíveno 21254x

Windows

Virtuální plocha se občas hodí, zvláště, když máte otevřeno příliš mnoho aplikací nebo zkrátka chcete oddělit dvě "pracovní prostředí". Dříve se toto muselo různě simulovat nebo nahrazovat dalšími prográmky, ale Windows 10 to mají přímo v sobě.

Asi nejjednodušší je stisknout Win+Tab. Kromě náhledů spuštěných aplikací je v pravém dolním rohu "Nová plocha".

Když na ni kliknete, vytvoří se nová plocha, na které uvidíte ikony z vaší hlavní plochy, ale jinak nikde nic nebude. Pokud "zde" spustíte aplikaci, bude na této ploše a bude také dole na hlavním panelu. Pokud se přepnete na jinou plochu, aplikace tam vidět nebude, i když samozřejmě stále běží.

A jak se tedy přepnout na jinou plochu? Tak jednak přes Win+Tab - ve spodní části obrazovky uvidíte všechny vaše plochy, na které můžete jednoduše kliknout.

Zajímavější variantou je přecházení mezi plochami pomocí Win + Ctrl + šipky Doprava/Doleva. A dále je tu možnost rychlejšího vytvoření nové plochy - Win + Ctrl + D, ale také zavření aktuální plochy pomocí Win + Ctrl + F4.

Chcete přesunout vaši aplikaci z jedné plochy na druhou? Pak stačí jediné - ve chvíli, kdy máte zobrazené náhledy (Win+Tab), přetáhnete aplikaci na jinou plochu a je to. Jen musíte přetáhnout aplikaci za její vnitřek, ne titulek...

Moc pěkné a užitečné je také to, že pokud jste na dané ploše, pak třeba Alt + Tab přepíná opravdu jen mezi aplikacemi té plochy, nikoliv všemi běžícími. To má ale i trochu negativní dopad - často zapomenete, že nějakou další plochu máte a tam vám něco běží, možná i hlásí chybu a vy o ničem nevíte.

Mě se velmi osvědčilo mít na druhé ploše spuštěnou třeba aplikaci Hudba Groove nebo si tam přesunout druhou instanci Delphi s jinou aplikací, aby se mi nepletly do běžné práce/přepínání aplikací.