10. 6. 2017, Vladimír Klaus, navštíveno 4366x

Grafika
Windows

Aplikace Windows Movie Maker je naprosto vynikající, jednoduchý a intuitivní video editor. Microsoft ho bohužel již nepodporuje ani nevyvíjí, a i proto se na webu objevilo hodně článků popisující náhrady. Zkoušel jsem OpenShot CutShot, a zkušenost se dá shrnout do jednoho slova: katastrofa. Padají, dlouho načítají obrázky, o intuitivnosti nemůže být ani řeč, stejně tak o podivném stylu práce. Možná jsem jen některé věci nepochopil, ale kdo jednou zkusí Movie Maker, těžko přejde jinam.

Takže co s tím - stáhnout se z MS webu aplikace nedá, stejně tak jako celý balík, jehož je součástí - Windows Essentials 2012. Po jistém pátrání a stažení podvodných aplikací, které si na Windows Essentials 2012 jen hrají, aby vám nainstalovaly nějaké nesmysly, jsem našel konečně funkční odkaz: http://www.stahuj.centrum.cz/komunikace/instant_messengers/ostatni/windows-live-essentials/. Stáhne se cca 137MB soubor wlsetup-all.exe.

Než ho ale spustíte, určitě zkontrolujte, zda je podepsaný opravdu Microsoftem!

Instalace probíhá v pohodě, jen vás na konci čeká nepříjemné překvapení - že se instalace nepodařila. Podle všeho ale jde jen o nějaký problém s jazykovým balíčkem, takže dialog v klidu zavřete.

A zkuste aplikaci spustit, přetáhnout pár videí, obrázků, přidat efekty. Mě vše funguje zcela bez problémů, včetně generování výsledného souboru a jeho přehrávání.

Hlavně doporučuji si staženou instalaci někde schovat (ukázka toho, že se spoléhat na online dostupnost se nemusí vždy vyplatit), abyste mohli tvořit videa, minimálně do té doby, než MS přijde s mnohem vychytanějším (a snad stejně intuitivním) nástupcem Story Remix.

Dodatek z června 2018 - práce s videi v aplikaci Fotky (Story Remix je "uvnitř") je absolutně příšerná a v podstatě nic použitelného neposkytuje.