27. 10. 2014, Vladimír Klaus, navštíveno 6124x

Knihy
Osobní rozvoj

Dale Carnegie - Jak se zbavit starostí a začít žít

Na tuto knížku jsem narazil opravdu náhodou. Šel jsem si koupit zcela jinou a do této jen nahlédl. Ale znáte to - otevřete jednou, podruhé, potřetí. A vždy vás něco zaujme, vždy něco, co stojí za to číst. Nákup byl jasný.

Je to moc pěkné a inspirativní počtení. Rady, které opravdu nejsou k zahození a které nutí k přemýšlení, možná až k zásadnějšímu přehodnocení života nebo alespoň některých postojů. Ukáže Vám, že je dobré (nutné) velmi často odpočívat a nejlépe dříve, než vás únava odrovná, že je třeba pracovat s nadšením, dlouho a dobře spát, sportovat, nenechat se otrávit negativními lidmi či neoprávněnou kritikou nebo že je dobré se vyvarovat jakýchkoliv myšlenek na vaše nepřátele. Je to těžké, ale za pokus to stojí. A ve chvíli, kdy si přečtete a uvědomíte, jaké velké nepříjemnosti (především ze zdravotního hlediska) může myšlení na problémy způsobit, tak to rozhodně raději vyzkoušíte.

Jediné, co mě na této knize štve, je její (občas) velmi silná orientace na náboženství. Především 5. kapitola je úplně ujetá a je to také jediná část, kterou jsem v polovině přestal číst a zbytek přeskočil. Pak se to už naštěstí vrátilo do normálních kolejí, i když přítomnost boha a spol. je všudypřítomná, ale už neruší, neobtěžuje.

Opravdu šokující je ovšem fakt, že kniha byla napsána téměř před 100 lety. A co se od té doby změnilo? V podstatě nic. Tehdy se řešila ztráta zaměstnání kvůli krizi, dnes řešíme krizi, tehdy řešili problémy se vztahy, nechuť do života, nevděk, nenávist. Lidé jsou i dnes frustrovaní, otrávení z menších či větších problémů. Zralí na antidepresiva, psychiatra nebo rovnou na provaz. Ne všechno je ale tak tragické, jak to na první pohled vypadá. Tato kniha vám dá rozhodně řadu rad a povzbuzení, jak se s problémy vypořádat. Třeba prací, intenzivním odpočinkem, sepsáním problémů, setkáváním se s příjemnými pozitivními lidmi. Tedy stejné věci, které už fungovaly za první světové války nebo ve starém Římě.

Zcela upřímně říkám - je to jedna z nejlepších knih, týkající se osobního rozvoje, které jsem (nejen) za poslední dobu četl. A na závěr ještě jedna poznámka - doporučuji se řídit návrhy napsanými v úvodu - především tím, abyste se ke knize znovu a znovu vraceli, přemýšleli, pročítali a revidovali svoje zvyky a myšlenky.