15. 4. 2015, Vladimír Klaus, navštíveno 4636x

Knihy

Citoví upířiSkoro 15 let stará kniha (přeložená až v roce 2008) se mi dostala do rukou náhodou. Popisuje velkou řadu lidí s různým typem chování, kterým je ale společná jedna věc - nějakým způsobem nás otravují, ubírají energii, komplikují vše, co se dá. Zajímavostí je, že u některých z nich to hned nepoznáme a dokonce nám mohou být svým chováním či přístupem sympatičtí.

Kdyby se vám do knihy moc nechtělo (viz níže), uvedu alespoň krátký souhrn:

Disociálové jsou závislí na vzrušení, zábavě a podřídí tomu vše, aby toho dosáhli.
Histrióni žijí pro pozornost druhých a jsou schopni šílených výstupů, když se jim to nedaří. Prostě hysterky, ať už ženy nebo muži.
Narcisové mají pochopitelně představu, že jsou nejlepší a nejchytřejší na světě, děsí je, že udělají chybu, a když ji udělají, nepřiznají ji.
Obsedantně kompulzivní jedinci tvrdě pracují, dodržují pravidla a neustále vše kontrolují a usilují o dokonalost.
Paranoici se ve všem šťourají, hledají pravdy, podezírají.

Jak je vidno z výčtu, jde spíše o malou exkurzi do lidských povah a důsledků z toho plynoucích. V knížce je řada smyšlených příkladů, na kterých se dají tyto poruchy osobnosti docela dobře pochopit. Zajímavé také je, jak často se uvádí, že bez většiny těchto typů by lidstvo vlastně nedosáhlo v mnoha oblastech žádného nebo jen velmi malého pokroku.

Knížka je ale podle mě zbytečně rozsáhlá (330 stran), docela se opakuje a nafukuje. Vše je rozebíráno do přílišného detailu (tudíž je těžko zapamatovatelné), případně jsou si jednotlivé pasáže tak podobné, že dříve nebo později ztratíte přehled. Absolutní katastrofou je pak číslování podkapitol, které vede celou knihou v jedná řadě, aniž by hlavní kapitoly číslování vždy nastartovaly od 1. V kombinaci s použitým písmem a překrýváním se charakteristik je tak výsledek opravdu zmatečný a nebýt na konci krátký souhrn, těžko bych se v tom vyznal.

Přesto bych knihu doporučil alespoň letmo pročíst, a to zvláště těm, kteří mají pocit, že ve svém okolí, práci či vztahu nejsou věci úplně v pořádku. Mohli byste tam najít odpověď, jak to řešit.