27.04.2015, Vladimír Klaus, navštíveno 2751x

Knihy

Startup za pakatel

Tuto knihu jsem si koupil hned, jak vyšla - na podzim 2013, ale nějak se mi ji nedařilo dočíst. Až nyní. Protože je skvěle a velmi čtivě napsaná, stačilo tentokrát jen pár dní a 300 stránek bylo zdoláno.

Najdete v ní mnoho příběhů o tom, jak se dá začít podnikat téměř s nulovým kapitálem, bez zkušeností, marketingu, průzkumu trhu apod. A samozřejmě také, že pro takový krok mnoho lidí potřebovalo postrčit - výpověď z práce, nenadálá životní situace, neudržitelné poměry v zaměstnání apod. Když teď o tom přemýšlím, bylo to u mě úplně stejné a jsem za to rád.

Velmi pěkně a postupně se budete prokousávat tím, jak podnikání na volné noze funguje, jaké jsou výhody i úskalí. Je zřejmé a říká to každý - musí vás to především bavit a musíte tomu dát opravdu vše. Má cenu připravovat podnikatelský plán, řešit půjčky na rozjezd, najímat externí spolupracovníky nebo dokonce zaměstnance? A co třeba franšíza? Hodně se opakující a mě blízká je také myšlenka "už nikdy nemít šéfa, už nikdy nebýt šéfem".

Velká část se také zabývá cenotvorbou, uměním navýšit cenu a nepřijít o klienty, jak dobře připravit neodolatelnou nabídku, kdy řešit cenu své práce vs. přínos produktu nebo jak využít A/B testy, jak uvést produkt na trh, zda využívat reklamu apod.

Moc pěkné je také to, že na konci každé kapitoly je krátké shrnutí, takže si můžete po čase knížku vzít a projít je tyto souhrny. Přesto bych doporučoval mít knihu neustále na stole a při nechuti pracovat si něco málo z ní přečíst a s chutí se pustit do práce.