19. 8. 2016, Vladimír Klaus, navštíveno 2736x

Knihy
Osobní rozvoj

Tonáš Baťa - Úvahy a projevyNa podzim 2015 jsem objevil tuto skvělou knihu, resp. audionahrávky. Je to více než 160 MP3 souborů, což reálně představuje cca 13 hodin poslechu. A to ne ledajakého! Již před 100 lety v těchto textech představoval věci, které jsou platné i dnes. Samozřejmě je třeba si odmyslet drobné věci poplatné době, technologiím apod. Ale jinak je to pořád stejné. Odbory vždycky škodily a škodí i dnes, školní výuka směřuje k vychování především poslušných občanů/zaměstnanců, lidská hloupost a omezenost je věčná, no a o politicích (zvláště levicových) nemluvě.

Skvěle ukazuje možnosti, jak přenést zodpovědnost na zaměstnance, jak je motivovat, podporovat, vést k samosprávě, ale i nekompromisně trestat. Jak důležité je cestovat, myslet globálně, ale i třeba setkávat se se všemi zaměstnanci. Moc pěkná je výzva k šetření, vztahu k majetku, investicím, a to od raného mládí. Je úžasné, co všechno dělal pro své zaměstnance, ale i Zlín, potažmo celou republiku. Zkrátka a dobře, podnětů se zde dají najít desítky.

Tato recenze je velmi krátká, protože popsat a pojmout všechny jeho myšlenky i zkušenosti by zabralo příliš mnoho místa a stejně by to nestačilo. Jednoznačně doporučuji přečíst nebo poslouchat a to stále dokola. Dokud se vám to nevryje do mozku a nepochopíte, že tento člověk měl již tehdy pravdu a názory, kterými se můžeme (a měli bychom) se řídit i dnes.

Audioknihu v českém nebo anglickém jazyce najdete zde:
http://www.tomasbata.com/audiobook.html?lang=cs