01.04.2024, Vladimír Klaus, navštíveno 187x

Knihy
Osobní rozvoj

Nejnovější knížka od Arnolda má 260 stránek, velké písmo i řádkování. Nelze tedy očekávat nějaký zásadní příběh, informace či názory jdoucí hodně do hloubky. Ale zase to není tak povrchní, jak se může zdát. Jsem rád, že jsem si ji koupil a přečetl. Jasně, stále se tam opakují jeho hlavní životní fáze - kulturistika, film a politika. Ale také velmi zmiňuje svojí čtvrtou životní fázi, která by se dala asi označit jako 'motivujte, předejte něco dalším generacím, ale hlavně makejte'.

Pokud jste četli jeho životopis, tak vám řada věcí bude připadat povědomá či známá. Ale i tak se najdou zážitky či postřehy, o kterých jste zřejmě neslyšeli ani nečetli. Pro mě byla asi nejpoutavější kapitolou ta třetí - "Pořádně makejte". Hodně tam zmiňuje efekt opakování - ať už v posilovně, když se učil nějaký projev nebo kdykoliv jindy. Je to část, ve které se hodně vidím, ale bohužel také vidím řadu lidí z okolí, kteří (skoro) nic nedělají, a dle toho vypadá jejich život, nálada i výsledky.

Najdete tam řadu hlášek či motivujících věcí, jako např.:

  • Neexistuje plán B. Plán B je uspět v plánu A.
  • Poučte se ze svých chyb a pak řekněte: „Já se vrátím."
  • Tak především, odpočinek je pro děti a relaxace je... pro důchodce.
  • Bolest je dočasná, tenhle film bude trvalý.
  • Rychleji spěte.

Arnolda mám rád. Jeho filmy z osmdesátek, jeho motivační videa, vtípky i pošťuchování se Silvesterem Stallonem, ale hlavně to, jaký je a co předává dalším. Že dělá chyby? A kdo z nás ne?

Knize bych vytknul asi jen jednu věc - chtělo by to lepší redakční práci. Minimálně na třech místech je text poněkud zvláštní, což by se jistě nestalo, kdyby to někdo nezávislý alespoň jednou přečetl a dal redakci náležité podněty.