28. 9. 2014, Vladimír Klaus, navštíveno 6235x

Knihy

Audrey Hepburnová - životopis

Fascinující kniha o fascinující ženě. Drobné písmo na 460 stranách. Zpočátku docela náročné čtení, pak si ale zvyknete a ponoříte se do všech detailů o vzniku jejích filmů, vřelých i neupřímných vztahů nebo zajímavostí z Hollywoodu, ale i jejího dětství, komplikovaného vztahu s rodiči, obou manželství nebo doby, kdy už filmy netočila. Jak se jí spolupracovalo s Gregory Peckem, Seanem Connerym, jaký vztah měla k manželce Yula Brynnera, jak některé filmy vznikly, proč v nich hrála a co stálo za celosvětovým úspěchem, který přetrvává i do dnešní doby. Proč nenosila šperky a přesto se stala módní ikonou i z čeho měla celoživotní trauma.

Stranou nezůstanou ani názory "kolegů", kteří ji obdivovali, jako Cher, Julia Roberts, Richard Dreyfuss, Steven Spielberg. Těch známých či slavných osobností, herců, i režisérů se v knize mihne mnohem více, ale řada z nich je pro dnešní generace už poměrně neznámá.

V knize jsou popisovány i mnohem černější okamžiky, a to jak na začátku jejího dětství z válečného období, pak i na konci její dobročinnou práci, kdy poznala opravdové hrůzy v Somálsku nebo Bangladéši. Ale i takový byl její život. Plný, intenzivní a vždy s touhou starat se především o druhé.

Věřím, že již během čtení dostanete obrovskou touhu se podívat na některý z jejich filmů. Za 40 let jich natočila jen okolo 20, více než polovina se ale díky ní stala opravdu nezapomenutelnými. Zatím alespoň malý vzpomínkový sestřih: 

Když se tím vším prokoušete, uvědomíte si, jak úžasná, laskavá, obdivovaná, talentovaná a krásná žena to byla. Co všechno udělala pro film, velkou řadu cizích lidí, ale i rodinu, svoje děti a přes UNICEF i pro děti v Africe, Asii nebo Střední Americe. Její vliv byl opravdu velký a dokázala toho pro lepší svět náležitě využít, k čemuž jí pomohla vynikající znalost řady světových jazyků.

Kniha vás velmi pravděpodobně hodně zasáhne a ovlivní. A to je dobře. Mě Audrey ovlivnila již před 20 lety, a to tak, že dala jméno AUDREY software, ale to sem už pochopitelně nepatří...

NOTHING IS IMPOSSIBLE, THE WORD ITSELF SAYS "I'M POSSIBLE"!
Audrey Hepburn