28.09.2014, Vladimír Klaus, navštíveno 7928x

Knihy

Audrey Hepburnová - životopis

Fascinující kniha o fascinující ženě. Drobné písmo na 460 stranách. Zpočátku docela náročné čtení, pak si ale zvyknete a ponoříte se do všech detailů o vzniku jejích filmů, vřelých i neupřímných vztahů nebo zajímavostí z Hollywoodu, ale i jejího dětství, komplikovaného vztahu s rodiči, obou manželství nebo doby, kdy už filmy netočila. Jak se jí spolupracovalo s Gregory Peckem, Seanem Connerym, jaký vztah měla k manželce Yula Brynnera, jak některé filmy vznikly, proč v nich hrála a co stálo za celosvětovým úspěchem, který přetrvává i do dnešní doby. Proč nenosila šperky a přesto se stala módní ikonou i z čeho měla celoživotní trauma.

Stranou nezůstanou ani názory "kolegů", kteří ji obdivovali, jako Cher, Julia Roberts, Richard Dreyfuss, Steven Spielberg. Těch známých či slavných osobností, herců, i režisérů se v knize mihne mnohem více, ale řada z nich je pro dnešní generace už poměrně neznámá.

V knize jsou popisovány i mnohem černější okamžiky, a to jak na začátku jejího dětství z válečného období, pak i na konci její dobročinnou práci, kdy poznala opravdové hrůzy v Somálsku nebo Bangladéši. Ale i takový byl její život. Plný, intenzivní a vždy s touhou starat se především o druhé.

Věřím, že již během čtení dostanete obrovskou touhu se podívat na některý z jejich filmů. Za 40 let jich natočila jen okolo 20, více než polovina se ale díky ní stala opravdu nezapomenutelnými. Zatím alespoň malý vzpomínkový sestřih

Když se tím vším prokoušete, uvědomíte si, jak úžasná, laskavá, obdivovaná, talentovaná a krásná žena to byla. Co všechno udělala pro film, velkou řadu cizích lidí, ale i rodinu, svoje děti a přes UNICEF i pro děti v Africe, Asii nebo Střední Americe. Její vliv byl opravdu velký a dokázala toho pro lepší svět náležitě využít, k čemuž jí pomohla vynikající znalost řady světových jazyků.

Kniha vás velmi pravděpodobně hodně zasáhne a ovlivní. A to je dobře. Mě Audrey ovlivnila již před 20 lety, a to tak, že dala jméno AUDREY software, ale to sem už pochopitelně nepatří...

NOTHING IS IMPOSSIBLE, THE WORD ITSELF SAYS "I'M POSSIBLE"!
Audrey Hepburn